- KARÓRA ›
- CASIO Órák ›
- CASIO Solar Karóra ›
- Casio G-Shock ›
- gw-950 ›
- GW-9500-3E
CASIO G-Shock Mudman GW-9500-3E
*a valódi pontosság jellemzően jóval a megadott szélsőértékeken belül szokott lenni
Amit tudni kell a CASIO GW-9500-3E férfi karóráról
A Casio G-Shock Mudman GW-9500-3ER férfi karóra igazi üstökösként robbant be a tool watch-ok világába, felvillanyozva G-Shock gyűjtőket és megrögzött természetjárókat egyaránt. A modell gyökereit először 1985-ben kell keresnünk, amikor is a Casio piacra dobta első sár elleni védelemmel ellátott óráját, a DW-5500-at, amit az új biztonsági struktúra miatt kreatívan csak G-Shock II-nek nevezett el a gyártó. Nem kellett sok ahhoz, hogy kultikus darabbá nője ki magát a gyűjtők körében, és mint minden nagy kedvenc, ő sem kerülhette el, hogy kapjon egy becenevet: ő lett a Mudman. A japán kultúra szerves része a múlt és az elődök tisztelete, nincs ez másként a Casio háza táján sem. Az addigi becézgetés ezáltal 1995-ben hivatalossá vált, amikor megjelent az első, immáron ténylegesen Mudmanre keresztelt széria a márka palettáján, az azóta már ikonikussá vált vakonddal a hátlapján.
Először is nézzük meg, mitől is lett Mudman a GW-9500 széria. Nem meglepő módon ennek oka elsősorban az ellenállóságában rejlik. Természetesen, mint minden G-Shock, a Mudman is nagyon jól bírja az ütésekből, ejtésekből eredő rezgést, illetve a víznek is erősen ellenáll (20 ATM). Ezen felül kifejezetten ellenáll a pornak és sárnak is, ami a sztenderd G-Shock modellek egyik legnagyobb ellensége. A sár és por bejut a gombok alá, nem tud semmilyen formában távozni, végül összepréselődik a gomb mechanikus és elektronikus része között. Mindez hosszú távon a gombok beragadását eredményezi, vagy éppen ellenkezőleg, az óra nem fogja érzékelni a gombnyomást. Ezzel szemben a GW-9500-3E világítását vezénylő, illetve szenzor gombjai (a középső és jobb szélső gombok) acél hengerekben helyezkednek el, amikben vastag, megerősített tömítések foglalnak helyet, amelyek nem engedik át a problémát okozó szennyeződéseket. Ezek a gombok furcsának és nehézkesnek érződhetnek elsőre, ha (hozzám hasonlóan) régebbi G-Shock modellekhez van szokva az ember. Ennek oka az előbb említett acélhenger, hiszen emiatt ezeket a gombokat nem lehet bármilyen irányból megnyomni, csakis nyílegyenesen felülről. A sár elleni védelmen túl ezt a konkrét Mudman szériát már ellátták az úgynevezett Carbon Core Guard technológiával is. Ennek a lényege, hogy az óratok és a hátlap között egy karbonszállal megerősített réteg helyezkedik el, ami minden eddigi megoldásnál erősebb ütésállósággal vértezi fel ezeket a G-Shock modelleket.
Az első dolog, ami szembetűnik a GW-9500-3 kijelzőjén, az a megjelenítés tisztasága. Ezen felül a kijelző egy igazán érdekes funkcionális dizájn elemmel is rendelkezik, ugyanis ez egy két szintes, úgynevezett duplex LCD kijelző. Az óra alapvető funkcióit az alsó kijelzőn találjuk, a felsőt gyakorlatilag csak az iránytű és a légnyomásmérő használja. Ezek közül főleg a digitális iránytű megjelenítése különösen izgalmas, szinte holografikus hatást kelt, ahogy tökéletesen kivehetően, “lebegve forog” az alsó kijelző felett. Érdekesség, hogy a G-Shock már 2001-ben is használt duplex kijelzőt, igaz, akkor még csak dizájn elemként. A funkcionális felső réteghez ugyanis nagyobb mértékű ütésállóságra volt szükség, amit a fent említett Carbon Core Guarddal sikerült elérni. Ez a konkrét GW-9500 inverz kijelzőt kapott, ami attól függetlenül, hogy nagyon jól áll neki, bizonyos fényviszonyok mellett nehezebben leolvasható, mint sztenderd társai.
A GW-9500-3E tokjának és a szíjának sötétzöld színével tökéletes kontrasztot állítanak a rikító sárga és fehér feliratok és jelölések a tokon és az üvegen, összességében a katonai uniformisok színvilágát idézve. A rámát közrefogó 4 grafitszürke csavar az egyik legmaszkulinabb dizájnelem, amit csak tool watch kaphat. Bár a tok G-Shockhoz méltóan egészen robusztus, a tokot és szíjat összekötő merevítő viszont tökéletesen veszi fel a csukló ívét, ezáltal mérete ellenére is roppant kényelmes viselet a mindennapokban. Szíja egyfajta poliuretánból készült. Ez az ellenálló anyag, szerkezetét tekintve valahol a műanyag és a gumi között helyezkedik el. A Casio igyekezett a tok, a szíj és a ráma gyártása során használt gyanták nagy részét megújuló, természetes anyagokból készíteni, mint például a ricinusolaj, vagy a kukorica, ezzel is csökkentve a vállalat ökológiai lábnyomát. Az órát megfordítva a rozsdamentes acél hátlapba gravírozva megtaláljuk a jól ismert Mudman karaktert, a vakondot vegyvédelmi ruhában.
Az óra működéséért a Casio 3553 modulszámú solar szerkezete felel. Ez a fényenergiával működő szerkezet a kijelző széle alatt elhelyezkedő cellák segítségével elnyeli a fényt, és egy akkumulátoron, úgynevezett kapacitoron tárolja azt. A kapacitor üzemideje sötétben is elérheti a fél évet, bár mint minden modern akkumulátor, nem szeret teljesen lemerülni, ezért hosszú távon mindig érdemes biztosítani a töltést az óra számára. Ha erre odafigyelünk, akkor ez a kapacitor adott esetben egy évtizedig is képes tökéletesen funkcionálni. Ezen felül ezt a szerkezetet Wave Ceptor technológiával látta el a Casio, ami annyit tesz, az óra naponta kommunikál egy rádiótoronnyal, hogy megkapja a pontos időt. A fent említett két technológia együttállása gyakorlatilag bebiztosítja azt, hogy rendeltetésszerű müködés mellett az órát évekig csak viselni és használni kelljen. A már megszokott G-Shock funkciók mellett (stopper, ébresztő, visszaszámláló, világidő) találunk egy napkelte-napnyugta funkciót, ami kitűnő pontossággal teszi a dolgát. Ezen felül az óra különleges, tripla szenzoros kialakítása lehetővé teszi egy digitális iránytű, egy légnyomás és hőmérő, valamint egy magasságmérő használatát is a tok jobb oldalán található gombok megnyomásával.
Mindent összevetve, azt hiszem nem meglepő az, hogy a legnagyobb magabiztossággal merjük állítani, hogy a Casio G-Shock Mudman GW-9500-3ER egy minden igényt kielégítő tool watch, ami a sokrétű funkcionalitásán túl igazán robusztus, maszkulin megjelenésével is sokakat le fog venni a lábáról.
Az órára 24 hónap hivatalos garancia vonatkozik. Az órát eredeti gyári Casio G-Shock dobozával adjuk. További információért bátran keress minket a 06 30 177 4750-es (árkádi) telefonszámon.