- KARÓRA ›
- CERTINA Órák ›
- CERTINA Automata Karóra ›
- DS Super PH 1000M Sea Turtle Conservancy Special Edition ›
- C024.907.17.041.10
CERTINA DS Super PH 1000M Sea Turtle Conservancy Special Edition C024.907.17.041.10
*a valódi pontosság jellemzően jóval a megadott szélsőértékeken belül szokott lenni
Amit tudni kell a CERTINA C0249071704110 férfi karóráról
Amikor a Certina 2018 októberében piacra dobta a PH200M-et, a vintage diverek szerelmeseinek fejét feltehetően azonnal elcsavarta egy kicsit a gyártó, és akkor még senki sem tudhatta, hogy ez csak a kezdet. Az eredeti megjelenés óta több PH előtagot kapó modellel frissült a Certina Heritage diver palettája, köztük foglal helyet a C0249071704110 DS Super PH 1000M Sea Turtle Conservancy Special Edition férfi karóra is, amely egy egészen egyedi visszatekintés a 70-es évekbe a Certinától.
Mielőtt rátérnénk a technikai adatokra és az esztétikára, azt gondolom, hogy megérdemli az óra, hogy végigmenjünk rajta, mit is jelentenek a hosszú nevének egyes részletei. A DS rövidítés jelentése double security. Ez a Certina saját fejlesztésű “védelmi rendszere”, amit 1959 óta folyamatosan fejleszt a gyártó, lépést tartva az óragyártás aktuális technológiai innovációival, az óráik ütés- víz- és hőállóságának növelése érdekében. Erre a rendszerre kicsit részletesebben visszatérünk pár bekezdéssel lejjebb. A PH a francia “pression hydrostatique” kifejezés rövidítése, ami magyarul annyit tesz, hidrosztatikai nyomás. Mint ahogy arról szintén tanúbizonyságot tesz a modell elnevezése, a C024.907.17.041.10 egy egészen meghökkentő 1000 méteres (100 bar/ATM) vízállósággal rendelkezik, imponálva a nyílt vízi búvárkodás kedvelőinek. Végül, de nem utolsó sorban megjelenik a modell nevében egy nonprofit szervezet, a Sea Turtle Conservancy (röviden STC) neve is. Az STC és a Certina immáron hosszú évek óta kollaborálnak alkalomadtán. Ez abból adódik, hogy az alapítvány tevékenysége a tengeri teknősök védelme köré szerveződik, míg a Certina háza táján hű elhivatottsággal jelennek meg teknősök, mind az órák díszítése, mind a különböző logók és reklámanyagok összeállítása során, egyfajta kabala figuraként.
Ha egy fekete-fehér, méretarányok nélküli képet látnék a Certina DS Super PH1000M -ről, gondolkodás nélkül elhinném, hogy egy valódi vintage darabról van szó. Mind a tok, mind a számlap kialakítása visszarepíti az óra viselőjét a 70-es évekbe. Az óratok és a forgatható lünetta együttes hatása egy teknős páncélját imitálja, amiben véleményem szerint teljes sikert arat. A rozsdamentes acél tok polírozása két, szemet gyönyörködtető tónusban jelenik meg: szemből enyhén homokfújt, oldalról viszont tükörfényes. Mint ahogy arra számítani lehet egy olyan órától, ami a diszkókorszakba igyekszik visszakalauzolni viselőjét, a színválasztás legkevésbé sem visszafogott. Ahogy a számlap, úgy a lünetta alumínium inzertje is az akvamarinkék egy sötétebb árnyalatában pompázik, a számlap kiegészítő színeként pedig a narancssárgát választották a tervezők, ami az indexeken és a percmutatón jelenik meg. A vintage hatást csak fokozza a számlap mélysége, és az óratokhoz képest egészen kis átmérője. Ha már a tok méreténél tartunk, annak maximum a méret arányaira használnám a vintage jelzőt. A tok 43.5 milliméteres szélessége abszolút egy modern divert idéz meg, ám a hozzá párosuló 47 milliméteres magassága szokatlannak érződhet, ha valaki a teljes mértékben kortárs diverekhez van szokva.
A C024.907.17.041.10 mutatói klasszikus, diverekre jellemző kard formájukkal vágnak utat maguknak a számlapon. Rakott indexei közül 8 szabályos négyzet formájú, a negyedeket jelölő indexek ezekhez képest kicsit hosszúkásabbak, elnyújtottak. A mutatókon, az indexeken, de még a lünetta inzerten is egy Super-LumiNova (stroncium aluminát) bevonat biztosítja a káprázatos kékes színű lumineszkálást. Az óra egy 60 klikkes, alumínium inzertes lünettát visel a tükröződésmentes bevonattal ellátott zafírkristály üveg körül, ami önmagában nem igazán hangzik túl speciálisnak, ám 2 egészen érdekes megoldás is fűződik hozzá. Először is, nem lehet a megszokott módon elfordítani a lünettát. Ahhoz, hogy elforgassuk, először enyhe nyomást kell a lünettára helyezni, ettől érezhetően egy kicsit lesüllyed, és csak ebben a süllyesztett helyzetben lehet eltekerni, óramutató járásával ellenkező irányba. Ez természetesen azt a célt szolgálja, hogy a lünetta ne tudjon véletlenül elfordulni búvárkodás közben, hisz elég komoly következményekkel járhat, ha merülés közben azt gondoljuk, több oxigén van még a palackban, mint amennyivel ténylegesen rendelkezünk. Érdekes módon, a másik lünettához kötődő különleges megoldás a gyártó részéről akkor tárul szemünk elé, ha megfordítjuk az óratokot. A hátlap és a tokfülek között található vékony peremen ugyanis 4 mélyedést is felfedezhetünk, amiknek funkciója az, hogy ki lehessen takarítani az egyébiránt szinte elérhetetlen, lünettát forgató mechanizmust, ha por vagy bármilyen más szennyeződés jutott a lünetta inzert alá. A szíj anyaga sem a szokványos szilikon, vagy kaucsuk. A stílusos fekete, narancssárga cérnával szegett szíj ugyanis “fluorgumiból”, más néven FKM-ből, FPM-ből vagy Vitonból készült. Ez az erősen fluorozott polimer anyag különösen magas hő- és vegyi ellenállással rendelkezik, ezáltal lényegesen tartósabb viseletet biztosít az egyszerűbb szerkezetű műanyagoknál. A szíj belülről barázdált kialakítása biztosítja a nedvesség elvezetését, ezzel garantálva a hordása közbeni kényelem érzését.
Korábban már esett szó a Certina által használt DS rendszerről. A gyakorlatban ez a dupla biztonság úgy valósul meg, hogy a piaci sztenderdekhez képest vastagabb hátlap és zafírkristály óraüveg mellett megerősített tömítésekkel látják el a Certina DS órákat minden fronton. A rendszer ezen része biztosítja, hogy ne jusson víz vagy por az óratokon belülre. Ám a DS rendszer talán legfontosabb eleme a szerkezetet körülölelő speciális gumigyűrű, ami igyekszik felfogni az óra szerkezete felé tartó rezgéseket, ezzel védve az óraművet a meghibásodástól. A DS rendszer önmagában nem biztosít viszont 100 atmoszférás vízállóságot, itt jön be a képbe a speciális héliumszelep, melyet az óratokon, a koronával szemközti oldalon találunk.. A gyakorlott mélytengeri búvárok valószínűleg tudják ezt, de egy komoly merülés során a búvárharangban lényegesen magasabb a hélium koncentrációja, mint az átlag ember által megszokott felszíni levegő közegnek. Ennek (egy az óra számára irreleváns) egészségügyi oka van, mégpedig a nitrogén mérgezés megelőzése. Ha visszaemlékszünk arra, mit tanultunk a héliumról kémia órán, akkor emlékezhetünk, hogy az emberiség által ismert második legkisebb atomról van szó, ami ezáltal a merülés során képes bejutni az óratok belsejébe a tömítések mellett. Ahogy a búvár, úgy a búváróra számára sem feltétlen maga a merülés, hanem az emelkedés során történő dekompressziós folyamat során történhetnek az igazán komoly problémák. Ahogy elkezdjük az emelkedést, az óraban lévő hélium (a Boyle–Mariotte-törvényt bizonyítva) a nyomás csökkenését a saját térfogatának növelésével kompenzálja, ezáltal kárt téve az órában. A hélium szelep feladata az, hogy ebben az esetben (kizárólag száraz közegben, a búvárharang belsejében) kinyílik, és egészen addig nyitva is marad, amíg az órán belüli nyomás ki nem egyenlítődik a légnyomással. A C0249071704110 esetén automata héliumszelepről beszélhetünk, ami annyit tesz, nem szükséges külső beavatkozás a szelep nyitásához és zárásához.
A C024.907.17.041.10 működését egy ETA Powermatic 80 kaliber biztosítja, pontosabban a C07.611, amely elődeivel ellentétben nem tartalmaz szintetikus alkatrészt. A werk hajszálrugója Nivachronból készült, ami egy a magnetizmusnak különösen ellenálló titán ötvözet. Mint az már a Powermatic szerkezetektől megszokott, ez a kaliber is 80 óra maximális járástartalékot biztosít az óra számára.
Megkapó, vintage külsején túl magabiztosan állítható az is a C0249071704110 -ről, hogy egy igazán komoly mérnöki megoldásokkal és anyaghasználattal rendelkező professzionális búváróra, melyet bátran ajánlanék a búvárkodás szerelmesei mellett a hozzám hasonló “szárazföldi búvároknak” is.